Nordic Walking

 

 

Co je Nordic Walking?

 

Radost z pohybu po čtyřech...

Nordic walking patří ven do přírody, ta nám poskytuje to, co potřebujeme: energii, inspiraci, relax. Nordic walking hole dají našim krokům odpich, rytmus a široký rozměr využití od procházek po sportovní trénink – Nordic training. Nordic walking je také společenská záležitost, kdy jde o setkání podobně laděných lidí, tedy někdy „walking“, chůze a taky „talking“, povídání si (platí to pro ženy, muže, kámoše, mámy, táty, dědy i báby, …sportovce či nadšence) . A o to taky jde, potkávat se, sdílet a neusnout ve virtuálních světech u komunikačních zařízení .

ZDRAVOTNÍ PŘÍNOSY

 

Severská chůze – Nordic walking je vhodná pro kohokoliv, kdo se chce hýbat a to nejlépe venku na čerstvém vzduchu, ideálně v přírodě. Každý si může najít své, od procházek, po špičkový sportovní trénink. Tedy krása jednoduchosti spojením chůze jako nejpřirozenějšího pohybu člověka a efektivního odrazu z holí, což dá chůzi nový dynamický rozměr, který baví . To vše přináší nové zkušenosti a dovednosti.

Využití Nordic walking

ZDRAVOTNÍ
Pro ty, co chtějí od holí hlavně podporu (oporu), která dodá jistotu a chuť vyjít ven. Lidé po úrazech, v rekondici, také pro ty, které by jiný pohyb ničil (lidé s nadváhou) či ti, kteří jiný pohyb než chůzi momentálně nezvládají.

REKREAČNÍ
Nástroj odreagování, uvolnění, odpoutání se od denních povinností, pohybová relaxace – pro procházky, společenský rozměr setkání. S mottem: „Walking and talking“.

KONDIČNÍ
Pravidelný trénink pro kondici a pevné tělo (už se jdeme i zpotit). Případně jako doplňkový trénink pro vyrovnávání nerovnováhy (dysbalancí) zatěžování těla z jiných sportů.

SPORTOVNÍ
Trénink s cílem, dlouhé vycházky, kombinovaný trénink, vrcholné výkony, běh s holemi i do kopce, skoky a jiné náročné pohyby pro zvýšení výkonnosti.

Severská chůze – Nordic Walking má kromě přínosů i doporučení, kdy ji nedělat (tzv. kontraindikce), které vám sdělí kvalitně a kvalifikovaně proškolený instruktor. V případě, že si zdravotně nejste jisti, poraďte se se svým fyzioterapeutem (po stránce pohybové) či doktorem (po stránce vašeho zdravotního stavu – celkového zdraví).

 

Správná technika

Správná technika je zdrojem radosti a potěšení. A taky důvodem vytrvání nejen u Nordic Walking. Člověk, který tomuto pohybu rozumí, Vás bude umět provést a předat Vám „jak na to, aby to stálo za to“.  Žádné medium nenahradí setkání naživo, při kterém se Vám dostane osobní zpětné vazby. Navíc osobní setkání Vás může obohatit a inspirovat.

Zpráva z terénu: Praxe ukazuje, že správné techniky je mezi lidmi stále jako šafránu. A přitom jen správná technika vede k žádoucím přínosům, o kterých se píše a mluví. Ne vždy s hůlkami v ruce „děláme Nordic walking“!

CHYBY PŘI NORDIC WALKING

Nepochopení o čem je Nordic Walking a k čemu má vést – Neznalost, jak vypadají správné hole na NW, koordinace při práci s holemi, nesprávné držení těla, nošení holí „jako dříví do lesa“, používání hrotů na tvrdém povrchu, nevhodná obuv, neznalost možnosti využití holí, opomenutá radost z pohybu  a mnohé další, o kterých je lépe nepsat, aby se zbytečně nehledaly, když to jde dobře :).

Pozor! Špatné hole (turistické) a nesprávná technika škodí!

Doporučení, jak se takovýmto chybám vyhnout, je najít si kvalitního instruktora.

 

Hole a vybavení

Nordic Walking patří lehké sportovní hole, abyste z této aktivity mohli mít užitek a příjemný zážitek, který budete chtít pravidelně opakovat. Hole pro Nordic Walking se nejčastěji zaměňují za turistické (hole do hor). Podívejte se na video srovnávající rozdíly těchto holí.

Volba správné délky holE

Tabulka ukazuje zjednodušený výběr dle Vaší výšky postavy, např. když měříte 175cm tak dle tabulky hole pro Vás budou 120cm, ale pozor výška postavy není jediné kritérum volby. Přečtěte si naše tipy na výběr holí.

Pro Nordic Walking se od prvopočátku používaly „jednodílné“ pevné hole, které nejlépe zvládají nárazy a odrazy! Pro pravidelný trénink, dynamickou chůzi (někdy i běh s holemi atd.) se nám jednodílné hole nejlépe osvědčují.

Materiál, ze kterého jsou hole vyrobeny, i další části jako např. hrot, madlo nebo poutko, hraje roli v celkovém vjemu (nejde jen o techniku) ze severské chůze, Nordic Walking jako dynamické pohybové aktivity.

 

 

 

Chcete to zkusit?

Zde na těchto stránkách projektu Nordic walking Point najdete místa a lidi, které Nordic walking chytnul. Vyzkoušejte si je (instruktory) a objevte nové trasy, krásná místa (certifikovaná místa).

Více o podstatě, technice, přínosech, lidech s Nordic walking spojených najdete na mateřském webu nordicsports.cz.