SPenzion Mašek - ubytování v Chebu

Americká 104, Cheb 350 02, Rezervace: tel./fax: +420 354 433 781, mobil: +420 737 215 481, e-mail: masnek@iol.cz


Penzion Mašek - ubytování v Chebu

Co je to Nordic Walking

…je radost z pohybu po čtyřech!

Nordic walking patří ven do přírody, která nám dává, co potřebujeme: energii, inspiraci, relaxaci. Nordic walking hole dají našim krokům odpich, rytmus a široký rozměr využití od procházek po sportovní trénink – Nordic training. Nordic walking je také společenská záležitost, kdy jde o setkání podobně laděných lidí, tedy někdy „walking“, chůze a taky „talking“, povídání si (platí to pro ženy, muže, kámoše, mámy, táty, dědy i báby, …sportovce či nadšence) . A o to taky jde, potkávat se, sdílet a neusnout ve virtuálních světech u kominikačních zařízení. Je to živé a každý to může vyzkoušet na vlastním těle.

Půjdete to zkusit?

Zde na těchto stránkách projektu Nordic walking Point najdete místa a lidi, které Nordic walking chytnul. Vyzkoušejte si je (instruktory) a objevte nové trasy, krásná místa (certifikovaná místa).

Více o podstatě, technice, přínosech, lidech s Nordic walking spojených najdete na mateřském webu nordicsports.cz.

Správná technika

Správná technika je zdrojem radosti a potěšení. A taky důvodem vytrvání nejen u Nordic Walking. Člověk, který tomuto pohybu rozumí, Vás bude umět provést a předat Vám „jak na to, aby to stálo za to“.  Žádné medium nenahradí setkání naživo, při kterém se Vám dostane osobní zpětné vazby. Navíc osobní setkání Vás může obohatit a inspirovat.

Zpráva z terénu: Praxe ukazuje, že správné techniky je mezi lidmi stále jako šafránu. A přitom jen správná technika vede k žádoucím přínosům, o kterých se píše a mluví. Ne vždy s hůlkami v ruce „děláme Nordic walking“!

CHYBY PŘI NORDIC WALKING

Nepochopení o čem je Nordic Walking a k čemu má vést – Neznalost, jak vypadájí správné hole na NW, Koordinace při práci s holemi, Nesprávné držení těla, Nošení holí „jako dříví do lesa“, Používání hrotů na tvrdém povrchu, Nevhodná obuv, Neznalost možnosti využití holí, Opomenutá radost z pohybu, A mnohé další, o kterých je lépe nepsát, aby se zbytečně nehledaly, když to jde dobře :).

Pozor! Špatné hole (turistické) a nesprávná technika škodí!

Doporučení, jak se takovýmto chybám vyhnout, je najít si kvalitního instruktora.logo walking

 

Hole a vybavení na Nordic Walking

 “Kvalitní nástroj umocní práci mistra.“

K Nordic Walking patří lehké sportovní hole, abyste z této aktivity mohli mít užitek a příjemný zážitek, který budete chtít pravidelně opakovat. Hole pro Nordic Walking se nejčastěji zaměňují za turistické (hole do hor). Podívejte se na video srovnávající rozdíly těchto holí.

 

Volba správné délky hole

Tabulka pro vyber vysky hole na Nordic Walking… tabulka ukazuje zjednodušený výběr dle Vaší výšky postavy, např. když měříte 175cm tak dle tabulky hole pro Vás budou 120cm, ale pozor výška postavy není jediné kritérum volby. Přečtěte si naše tipy na výběr holí.

Pro Nordic Walking se od prvopočátku používaly „jednodílné“ pevné hole, které nejlépe zvládají nárazy a odrazy! Pro pravidelný trénink, dynamickou chůzi (někdy i běh s holemi atd.) se nám jednodílné hole nejlépe osvědčují.

Materiál, ze kterého jsou hole vyrobeny, i další části jako např. hrot, madlo nebo poutko, hraje roli v celkovém vjemu (nejde jen o techniku) ze severské chůze, Nordic Walking jako dynamické pohybové aktivity.

„Lehké a pevné hole Vás lehce přenesou přes kopce a dole“.

Vybavení na Nordic Walking

Oblečení a obuv by mělo být přizpůsobeno podmínkám, ve kterých je severská chůze, Nordic Walking provozována. Základem pro výstroj bude, stejně jako u jiných chodeckých či běžeckých sportů, kvalitní, pohodlná obuv. Oblečení je otázkou ceny a vkusu. Nám se osvědčují funkčí systémy, „cibulové“ oblékání.

 

Zdravotní přínosy

Severská chůze – Nordic walking je vhodná pro kohokoliv, kdo se chce hýbat a to nejlépe venku na čerstvém vzduchu, ideálně v přírodě. Každý si může najít své, od procházek, po špičkový sportovní trénink. Tedy krása jednoduchosti spojením chůze jako nejpřirozenějšího pohybu člověka a efektivního odrazu z holí, což dá chůzi nový dynamický rozměr, který baví . To vše přináší nové zkušenosti a dovednosti.

Využití Nordic walking

ZDRAVOTNÍ
Pro ty, co chtějí od holí hlavně podporu (oporu), která dodá jistotu a chuť vyjít ven. Lidé po úrazech, v rekondici, také pro ty, které by jiný pohyb ničil (lidé s nadváhou) či ti, kteří jiný pohyb než chůzi momentálně nezvládají.

REKREAČNÍ
Nástroj odreagování, uvolnění, odpoutání se od denních povinností, pohybová relaxace – pro procházky, společenský rozměr setkání. S mottem: „Walking and talking“.

KONDIČNÍ
Pravidelný tréning pro kondici a pevné tělo (už se jdeme i zpotit). Případně jako doplňkový trénink pro vyrovnávání nerovnováhy (dysbalancí) zatěžování těla z jiných sportů.

SPORTOVNÍ
Trénink s cílem, dlouhé vycházky, kombinovaný trénink, vrcholné výkony, běh s holemi i do kopce, skoky a jiné náročné pohyby pro zvýšení výkonnosti.

Severská chůze – Nordic Walking má kromě přínosů i doporučení, kdy ji nedělat (tzv. kontraindikce), které vám sdělí kvalitně a kvalifikovaně proškolený instruktor. V případě, že si zdravotně nejste jisti, poraďte se se svým fyzioterapeutem (po stránce pohybové) či doktorem (po stránce vašeho zdravotního stavu – celkového zdraví).

Nordic Walking je chytrý pohyb

Čtyři naše končetiny jsou v práci cyklického (opakovaného) charakteru s aerobním spalováním (za přítomnosti kyslíku a tím dochází ke spalování tuků). Hole nám pomáhají se napřímit a zároveň od nás žádají aktivitu, sílu odrazu z rukou i nohou v rytmu srdce, dechu i kroků. To vše VENKU NA VZDUCHU, nejlépe v přírodě. Navíc už dávno lidé přišli na to, že při chůzi se nejlépe přemýšlí a vedou hovory, rodí se nové myšlenky.

Díky holím:

 • zapojí se ruce, paže, ramena, trup do práce a tak daleko více zapojíme horní část těla oproti přirozené chůzi (bez holí)
 • lépe se zapojují svaly podél páteře a snižuje se riziko jejich přetížení (lepší dynamika horní části trupu)
 • pracuje více svalů, které pak využívají více energie ze zásob (tzn. zvyšuje se spalování energetických zásob) a to vše při příjemně vnímané zátěži
 • dostáváme impulsy pro napřímení se (hole podporují správné držení těla)
 • musíme se odrazit z ruky i nohy – posilujeme za chůze
 • dostaneme se do přírody, vydechneme si od civilizace, techniky a běžného denního provozu
 • „vyčistíme si hlavu“
 • můžeme se seznámit s novými lidmi

Jen správné používání holí může přinést tyto přínosy.

Nordic Walking v porovnání s přirozenou chůzí (bez holí) přináší:

 • zvýšení o 10 -15 srdečních tepů za minutu (trénink srdce a plic)
 • o 20 -25% zvyšuje energetickou zátěž (vyšší energetický výdej = vyšší spalování tuků)
 • až o 30% snižuje zátěž na kolena – při chůzi z kopce
 • zvyšuje svalovou sílu paží (nejlépe v terénu a díky kopcům)
 • zvyšuje pohyblivost páteře, ramenních, loketních a zápěstních kloubů
 • zlepšuje náladu (díky vyplavování endorfinů v přiměřené zátěži)
 • pocit vlastního vnímání zátěže je menší než její opravdová výše – příjemné překvapení pro ty, co mají obavu, že to nezvládnou – bude to náročné, bude to „bolet“

Náš tip

30min až jedna hodina nepřetržité chůze třeba ob den je dobrý začátek.

Největší výzvou z hlediska přínosů pro zdraví je „tvorba času pro pohyb“, jeho zakomponování do všedního dne. Zřejmě to souvisí s našimi hodnotami, hodnotou zdraví počínaje i konče. Když se přirozený pohyb, nejen udržovací, ale i pro zlepšení kondice stane součástí našeho dne, půl zdraví je naše. Druhá půlka závisí na tom, jaký pohyb děláme, jak jej zvládáme a jak o tom smýšlíme. Jistě to není jediný pohled na svět a zdraví. Každý si musíme najít svou cestu ke zdraví sám. Vyzkoušejte, co funguje Vám?

 
 
 

 

Kontakt

Rodinný penzion v Chebu, KOPMA s.r.o., se sídlem Americká ul. 2253/104, Cheb 350 02 , IČO: 29076234, DIČ : CZ 29076234, Telefon: +420 737 215 481, +420 602 580 223, +420 359 604 997, e-mail: masnek@seznam.cz

Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies
Booking
Vynikající Servis Cena
2017
Prezentováno společností Gohotels.com
Penzion Mašek
8.7/10
Penzion Mašek v Chebu hodnocení
Penzion Mašek Cheb